محصولات ما 19 ژوئن 2016

تگرگ شکن

سامانه ی ضد بارش تگرگ این امکان را به وجود می آورد که قبل از بارش تگرگ، با پیش بینی وضعیت هوا و مشاهده ی عینی ابرها، با تبدیل تگرگ به باران وضعیت جوی را تغییر داده و از خسارت پیشگیری نماید.

در این سامانه برای امنیت بالاتر و کارکرد مطمئن، پس از ایجاد فشار گاز مطلوب در مخزن، شیر الکترونیکی گاز قطع شده و با فیدبک گیری آنلاین از خروجی راه انداز شیر، عملکرد شیر گاز بررسی و در صورت قطع بودن آن، عملیات جرقه زنی آغاز می شود. این سامانه شامل کنترلر سیستم، مخزن انفجار، لوله ی پرتاب و هدایت، مخزن ذخیره ی گاUntitledز، کنترل کننده ی فشار، سامانه ی ایجاد اشتعال و منابع تامین انرژی( باتری و تابلو خورشیدی) می باشد.

نحوه عملکرد :

این سامانه با دریافت sms از مودم، شروع به کار می کند. بدین صورت که با توجه به تعداد شلیک های دریافتی توسط sms ، ابتدا میکروکنترلر دستور به روشن شدن آلارم داده و با باز شدن شیر گاز، گاز وارد مخزن می شود . بعد از این مرحله عمل جرقه زنی اتفاق افتاده و با ایجاد انفجار و تولید موج انفجار در محفظه رو به بالای سیستم، حرارت در ارتفاع بالا ایجاد شده و تگرگ آب می شود. بر روی برد الکترونیکی دو عدد کلید قرار دارد که با استفاده ازآن،عملیات به صورت دستی نیز قابل انجام است. شروع و پایان عملیات و تعداد آن نیز توسط مودم به شماره همراه دستور دهنده ارسال می شود. با ارسال دستور پیامکی لازم، می توان تعدادکل شلیک ها، میزان ولتاژ باتری و میزان آنتن دهی اطلاع یافت.

با نصب تنها یک عدد pic_bg1از این دستگاه، می توان ناحیه ای به مساحت 100 هکتار را پوشش داد. با وجود گسترش سیستم های گلخانه ای در جهان، استفاده از این دستگاه در حال رشد است.

این سامانه قادر است سالیانه از ورود خسارت تگرگ به 5000 تن محصولات باغی به ارزش 45 میلیارد ریال جلوگیری کرده و به توسعه ی کشاورزی در کشور کمک شایانی نماید.

حسب بررسی کارشناسان ، این سامانه حتی اگر در طی 10 سال یک بار مورد استفاده قرار گیرد و موجب جلوگیری از خسارت در محدوده ی پوششی خود شود، سود حاصله برابر کل هزینه ی انجام گرفته می باشد. نکته ی قابل تامل این است که این سامانه هیچگونه عوارض زیست محیطی نداشته و بعضا نیز موجب افزایش مقدار و شدت باران می گردد.

صرف نظر از خطای انسانی، خطای عملکرد این سامانه صفر می باشد. همچنین این سامانه با قابلیت های ذکر شده، برای اولین بار در ایران عرضه می شود.

طراحی و ساخت ابزار آزمون و آزمایشگاهی