محصولات ما 24 دسامبر 2015

سویل بین

ارزیابی عملکرد ابزارهای درگیر با خاک در شرایط مزرعه ای دشوار و گاهی ناممکن است. کنترل متغیرهای گوناگون طی انجام آزمایشات مستلزم تثبیت و مهار متغیرهای ناخواسته است که سویل بین ها در همین رابطه گزینه های متداولی به شمار می روند.

سویل ­بین یا انباره خاک، عبارت است از یک کانال خاک با شرایط کنترل شده به گونه ­ای که خاک، کاملا همگن و دارای شرایط یکنواختی باشد. انباره­ های خاک، به گونه­ های مختلفی ساخته می­ شوند. برخی از این انواع، دارای ریل­های قابل جابجایی در مزرعه بوده و ثابت نمی ­باشند و در برخی از انواع دیگر، به صورت کانال­های ثابت خاک ساخته می­ شوند که ممکن است در درون زمین حفر شوند و یا اینکه به صورت یک سازه بر روی سطح زمین قرار داده شده باشند. برخی از سویل­ بین­ ها قابلیت ایجاد شیب را هم دارا بوده و به صورتی طراحی شده­ اند که با چرخش کانال، حول محوری در یک طرف خود، شیب متغیری را به وجود می­ آورند.

این سویل بین،  یک سویل­ بین از نوع ثابت است که به صورت یک سازه فلزی بر روی سطح زمین قرار گرفته و محیط خاک، کاملا به صورت جدا از سطح زمین و در قالب یک کانال خاک طراحی شده است.

بررسی تقابل ماشین و خاک را می توان در شرایط مزرعه ای و یا در شرایط کنترل شده تری مورد توجه قرار داد. در شرایط مزرعه ای با توجه به واقعی بودن پارامترهای مرتبط، شبیه سازی واقعی تری از این پدیده به عمل می آید. از طرف دیگر، به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن و تنوع برخی از همین پارامترها، ممکن است طی داده برداری های مزرعه ای، خطاهای     چشم گیری به وجود آمده و اعتبار نتایج پژوهش های انجام شده را تحت تاثیر قرار دهد.

علیرغم نیازدانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی متعدد کشور به این سامانه، درحال حاضر هیچ شرکت داخلی درزمینه طراحی، ساخت واجرای سویل بین وآزمونگر چرخ فعال نیست و این درحالی است که موسسین شرکت دانش گستران ابزار آزما به طورموفق، نمونه با ظرفیت بالا و پایین محصول را ساخته و طی چند سال مورد ارزیابی و بهینه سازی قرار داده­ اند.

از طرفی مطالعه و طراحی ماشین های درگیر با خاک مستلزم ایجاد شرایط مناسب آزمایشگاهی است. انجام آزمون های چرخ و خاک نیز در رابطه با ماشین های آفرود در شرایط کنترل شده معمولا در قالب آزمونگرهای تک چرخی مطرح می شود که در محیط انباره های خاک به کار گرفته می شوند. این محیط ها دارای امکان کنترل بیشتری بر روی متغیرهای ابزار  و خاک می باشند.

يك سويل بين عمدتا شامل بخش هاي متنوعي است ازجمله انباره خاك، حامل يا كشنده ابزار، تجهيزات فرآوري خاك، سيستم محرك، ابزارهاي اندازه گيري و سيستم هاي كنترل. طراحي بخش هاي مختلف سويل بين براساس معيارها و ملاحظات مرتبط با هر بخش صورت گرفته است.

حامل یا کشنده سویل بین وظيفه نگهداري وحمل ابزارهاي درگير با خاك را دارا مي باشد. این بخش از سویل بین به مثابه تراکتور درمزرعه است و باحرکت درطول کانال خاک، ابزارهای متصل به خود را منتقل می نماید. کشنده این سویل بین اتصال آسان ابزارهای گوناگون را مهیا کرده است و توان کشنده اصلی سویل بین توان کششی تا 40 اسب بخار را نیز فراهم نموده است. ادوات ویژه فرآوری خاک منضماتی را برای تهیه بستر خاک امکان پذیر کرده است که شامل چنگه ها، لولر و غلطک جهت تامین تراکم دلخواه خاک می­باشد.

مجموعه حامل به طور کلی از دو قسمت عمده تشکیل شده است: اولین قسمت که برای سایر قطعات نیز حکم شاسی را دارد بر روی چهار عدد بلبیرینگ نصب شده و در درون ریل­های جانبی کشیده می­شود. سیستم ثبت و ذخیره ­­اطلاعات نیز بر روی این قسمت قرار می­گیرد. دومین قسمت که قابلیت جابجایی عرضی در عرض کانال را داراست، دربرگیرنده مجموعه چرخ و موتور محرک و جعبه دنده مربوطه  می­ باشد و قادر است حول پین­های اتصال که به شاسی لولا شده ­اند دوران کند و مجموعه چرخ و متعلقات همراه را از سطح خاک جدا کند.

از یک اینورتر ایجاد فرکانس متغیر برای تغذیه الکتروموتور استفاده شده است که می تواند در دامنه وسیعی به ایجاد سرعتهای متفاوت در محور خروجی الکتروموتور منجر شود. امتیاز دیگر این ابزار در قابلیت تنظیم شتاب راه اندازی و ترمز الکتروموتور است که می تواند با یک انتخاب متناسب با وضعیت کاری موجب کاهش نیروهای اینرسی در حامل سویل بین گردد.

آزمونگر تک چرخ  (Single Wheel Tester ) ابزاری جهت آزمون عملکرد چرخ ها طی درگیری با خاک و یا سطح سخت هستند و با امکان تامین شرایط مختلف، قابلیت برداشت و ثبت داده های ناشی از مکانیک درگیری چرخ و سطح رUntitledا دارا هستند.

انواع مرسوم آزمونگر تک چرخ، غالبا در سه دسته با تفاوت­های اندک مطرح می­ شود. در برخی از این آزمونگرها، چرخ توسط دو بازوی موازی و به صورت لولایی به کشنده چرخ متصل است. این آزمونگر برای اعمال بارهای عمودی نه چندان بالا مناسب است و در رابطه با بارهای عمودی زیاد، ممکن است از تعادل مناسبی برخوردار نباشد. در مقابل، آزمونگرهای تک چرخ چهار بازویی از تعادل عرضی بالاتری برخوردار می­باشند. مکانیزم­های چهار بازویی ممکن است به صورت ساده باشند و یا به واسطه یک بازوی جداگانه به منظور اندازه ­گیری کشش خالص چرخ طراحی شده باشند.

آزمونگر تک چرخ شرایط دینامیک ساخته شده توسط شرکت دانش بنیان دانش گستران ابزار آزما امکان انجام آزمون­های دینامیکی تقابل چرخ و سطح و یا خاک را دارا می­باشد. بررسی دینامیکی چرخ تا سه درجه آزادی (شامل خاک، تایر و سیستم تعلیق ) در این آزمونگر امکان پذیر شده است.

طراحی و ساخت ابزار آزمون و آزمایشگاهی